Putin’den kritik zirveye saatler kala saldırı emri… Ukrayna’dan ilk açıklama geldi

Dünyanın gözü kulağı dünden beri Vilnius’tan gelen haberlerde

NATO Tepesi 11-12 Temmuz’da Rusya hududuna yaklaşık 300 kilometre uzaklıktaki Vilnius’ta düzenlenecek.

Dün Erdoğan’ın katıldığı görüşme ile İsveç’e NATO vizesi çıkarken NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet liderleri Litvanya’nın başşehri bugün kentte iki günlük bir tepe için bir ortaya geliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana dördüncü kere toplanan önderler, İttifak’ın bugünü ve yarınını yakından ilgilendiren kararlara imza atacaklar.

2023’ün en değerli toplantısı olarak lanse edilen tepenin başlamasına saatler kala Rusya’dan flaş bir atak geldi.

İngiliz Telegraph gazetesinde yer alan habere nazaran, Rusya, Moskova’dan gelen tehditlere odaklanan bir NATO doruğundan birkaç saat evvel Kiev’e gece hava saldırısı düzenledi.

Ukrayna ordusu, hava savunma sistemlerinin İran imali Shahed İHA’larını gayelerine ulaşmadan düşürdüğünü duyurdu.

Kiev Şehri Askeri İdaresi Başkanı Sergey Popko, Telegram’da yaptığı bir paylaşımda, ‘Düşman bu ay Kiev’e ikinci kere havadan saldırdı’ dedi.

Popko, Ukrayna’nın hava savunma sistemlerinin Rusya’nın fırlattığı tüm İran üretimi Shahed İHA’larını maksatlarına ulaşamadan düşürdüğünü söyledi.

Hasar yahut can kaybı hakkında ise şimdi resmi bir açıklama geldi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, başşehrin üzerinde bir saat boyunca ve Ukrayna’nın doğusundaki başka bölgelerde daha uzun müddet hava saldırısı alarmları verildiğini söyledi.

İngiliz gazete hücumun önderlerin Ukrayna’nın bloğa katılıp katılamayacağını tartışacakları Litvanya’da yapılacak bir NATO doruğundan saatler evvel gerçekleştiğine dikkat çekti..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir