Mustafa Şentop son kez Genel Kurul’a başkanlık etti

TBMM’nin açılışının 103’üncü yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle TBMM Genel Kurulu bugün özel gündemle toplandı. TBMM Genel Kurulu’ndaki özel oturum hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, özel oturumun açış konuşmasını yaptı.

Şentop’un konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

YÜCE MECLİS’İMİZİN 103. YILDÖNÜMÜNÜ İDRAK ETMEK İÇİN BİR ORTAYA GELDİK: Ulusal kıymetimiz olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı kutlamak ve büyük Meclis’imizin kuruluşunun 103. yıldönümünü idrak etmek maksadıyla 27. Devrin son oturumunda bir ortaya gelmiş bulunuyoruz. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’mizin 103. açılış yıldönümü milletimize, soydaş ve akraba topluluklara ve mutluluğumuzu ve üzüntümüzü yüreğinde hissedecek kadar Türkiye’yi seven farklı coğrafyalardaki bütün dostlarımıza kutlu olsun.

TÜRKİYE BÜTÜN SEÇİMLERİNİ ŞAİBESİZ BİÇİMDE GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR: Cumhuriyetimizin 100’üncü, çok partili siyasi hayata geçişimizin 77’nci yıldönümünü idrak ettiğimiz bir devirde Türkiye olarak hayatî kıymette bir seçime gitmekteyiz. Evvelemirde bu seçimin memleketimiz ve milletimiz için iyi sonuçlar vermesini temenni ediyorum. Bu temenniyle birlikte şu hakikati de söz etmeye mecburum; 1946’daki usulsüzlükler hariç çok partili siyasi hayata geçtikten sonra Türkiye bütün seçimlerini şaibesiz, şeffaf ve adil bir biçimde gerçekleştirmiş, milletin iradesi bu seçimler sonucunda ortaya çıkmıştır. 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerin de bugüne kadar olduğu üzere adil ve şeffaf bir biçimde yapılacağından kimsenin kuşkusu olmamalıdır. Türkiye’nin siyasi birikimi ve demokratik deneyimi bunu gerektirmektedir. 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimin ülkemiz ismine kıymetli bir eşik manası taşıdığına kuşku yoktur. Bu seçim, dünyanın ve bölgemizin derin çalkantılarla ve altüst oluşlarla sınandığı bir devirde gerçekleşmektedir. Otuz yılı aşkın müddettir güneyimizde yaşanan siyasi belirsizliklere, bu sefer kuzeyimizde ve Doğu Avrupa’da yaşanan buhranlar eklenmiştir. Şunu iftiharla ve büyük bir memnuniyetle görüyoruz ki Türkiye, sancılı ve kanlı geçen bir gayretten sonra terörü hem sonları içinde hem de sonları dışında büyük ölçüde sona erdirmiştir. Elbet ki milletimiz kendi hür iradesiyle 14 Mayıs’ta siyasi tercihini ortaya koyacak milletvekillerini ve Cumhurbaşkanını seçecektir. Ulusal irade, demokrasimizin ve siyasi sistemimizin en hassas terazisi olarak görevini ifa edecektir. İnancımız, Türkiye’nin terörle uğraşta, savunma sanayiinde, üretime dayalı ekonomik ilerleyişinde, teknolojik gelişiminde kesintiye uğramak bir yana; daha da ivmelenmesini sağlayacak bir sonucun çıkacağı tarafındadır.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER, TOPLUMUNUN GELECEĞİ, YARINA AİT TEMİNATIDIR: Bilindiği üzere 23 Nisan, 1927’den bu yana çocuk bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu durumun dünyada istisnai olduğu ve Türkiye’nin bu halinin kıymeti açıktır. Çünkü çocuklar ve gençler, toplumunun geleceği, yarına ait teminatıdır. Konuşmamın bu kısmında çocuklarımıza ve gençlerimize seslenerek devam etmek istiyorum. Sevgili çocuklarımız ve gençlerimiz, tarihi baştan başa bir fazilet kitabı sayılması lazım gelen onurlu bir milletin mensubusunuz. Tarihimizi öğrendikçe ve milletimizin neyi, hangi münasebetle ve ahlakla yaptığını gördükçe daha büyük işler yapmak kudretini kendinizde bulacaksınız.

28’İNCİ YASAMA PERİYODUNDA BU ÇATI ALTINDA BULUNMAYACAK MİLLETVEKİLLERİNDEN BİRİSİ DE BENİM: Demokraside temsil, bir bayrak değişimidir. Bugün oturumda hazır bulunan arkadaşlarımızın bir kısmı önümüzdeki periyot burada bulunmayacak. 28’inci Yasama Devrinde bu çatı altında bulunmayacak milletvekillerinden birisi de benim. Şunu belirtmek isterim ki, hayatımın en büyük iftiharlarından birisi, Ulusal Mücadele’ye karargahlık yapmış ve 15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne direnmiş bu Gazi Meclis’in iki defa seçilerek, üstelik 100’üncü kuruluş yıldönümüne denk gelecek halde başkanlığını yapmaktır. Bu olağanüstü gurur verici vazifeyi nasip ettiği ve mensubu olmaktan onur duyduğum aziz milletime hizmet fırsatı lütfettiği için Cenab-ı Allah’a şükrediyorum. Meclis Başkanlığı’na seçilmemde gösterdikleri tensip ve yakınlık için Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, MHP Genel Lideri sayın Devlet Bahçeli’ye, her partiden bütün milletvekili arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Bu uzun ve kuvvetli çalışma devri içinde, mesai mefhumu gözetmeksizin, içtenlikle ve bu Gazi Meclis’e layık olmak için fedakarlıkla çalışan bütün Meclis çalışanı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlerin milletimizi müreffeh, ülkemizi bayındır, devletimizi kudretli kılacak güzel sonuçlar vermesini temenni ediyorum. Bu gurur gününde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve gayret arkadaşları olmak üzere, açıldığı günden itibaren TBMM çatısı altında vazife yapmış bütün milletvekillerimizi ve devlet adamlarımızı; büyük Türkiye yolunda şehadete yükselen, gazi olan; son olarak 15 Temmuz’da darbeye direnen bütün vatan evlatlarını rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum.(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir