Hollanda Türk dondurmacı için yas tutuyor

Hollanda Başbakanı Mark Rutte’ye nazaran, Lahey’in senato, temsilciler meclisi ve başbakanlıkla birlikte değişmez 4 sakininden bir olan,ülkenin en ünlü dondurmacısı Musa Pekdemir, 67 yaşında hayatını kaybetti.

Pekdemir’in vefatı Başbakan Rutte’den çok sağcı önder Geert Wilders’e kadar, siyasetin her kısmında kederle karşılandı.

Lahey’de Binnenhof olarak bilinen siyasi yerleşkenin içinde tam 45 yıldır, seyyar aracı ile dondurma satan Pekdemir, Hollanda siyasetine en yakın isimlerden biri olarak biliniyordu.

Yıllardır yüzlerce bakan, müsteşar ve milletvekilinin yanı sıra, başbakanlar ve Hollanda Kraliçesi de “Dondurmacı Moes”un müşterisi oldu.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine nazaran Türkiye’den 1960’ların ortalarında Hollanda’ya gelen bir göçmen ailesinin çocuğu olan Pekdemir, 13 yaşından itibaren bisiklet tamirciliğinden, sigara fabrikası işçiliğine kadar pek çok alanda çalışmış.

Ancak asıl tutkusu dondurmacılıkmış. Bunda, o yıllarda oturdukları Lahey’in merkezindeki sokağın tek dondurmacısı Corneldi’nin büyük hissesi varmış.

Bir röportajında, o yıllarda sokaktaki tek Türk aile olduklarını anlatan Pekdemir, herkes tarafından hürmet ve sevgi gördüklerini söylüyor.

Eşi Mariana ile birlikte 1974 yılında Corneldi’de işe başlayan Dondurmacı Moes, hem dükkanda hem de seyyar araç ile dışarıda çalışmış.

Asıl mutluğu, sokakta dondurma satmakta bulmuş. “Bu sayede binlerce hoş insan tanıdım” diyen Pekdemir, 45 yıldan fazla bir müddet Hollanda siyasetinin kalbi sayılan Binnenhof’ta mesleğini sürdürdü.

Bu da ona, Hollanda’nın en ünlü dondurmacısı” unvanını kazandırdı.

Lahey Belediyesi’nin, etraf kirliliğini önlemek emeliyle motosikletlerin kent merkezine girişini yasaklaması üzerine işini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan Pekdemir’e, halkın reaksiyonu sonrası istisna uygulandı.

Ancak Pekdemir, Binnenhof’un onarımı nedeniyle geçen yıl 45 yıllık yerinden ayrılmak zorunda kaldı.

Pekdemir, mahallî partiler bünyesinde siyasete da atıldı.

Üyesi olduğu Laheyin Kalbi Partisi, bir mühlet evvel beyin kanaması geçiren Pekdemir’in 3 Haziran Cumartesi günü hayatını kaybettiğini duyurdu.

Pekdemir’in mevti Hollanda siyasetinde kederle karşılandı.

Başbakan Mark Rutte, Twitter bildirisinde, “Üzücü bir haber. Binnenhof’un devamlı dondurmacısı Moes vefat etti. Binnenhof sakini arkadaşım, yıllardır günübirlik seyahatçilerin, siyasetçilerin ve gazetecilerin yüzünü güldürdü. Lahey onu özleyecek. Yakınlarına sabır ve baş sıhhati diliyorum” dedi.

Dondurmacı Moes’un vefatına en çok üzülenlerden biri de, göçmen aykırısı siyasetleriyle bilinen çok sağcı Özgürlük Partisi’nin lideri Geert Wilders oldu.

Ölüm haberini, “Ne fecî bir haber” diye karşılayan Wilders, “Sayısız dondurma yediğim Hollanda’nın en tatlı dondurmacısıydı. Huzur içinde yat Moes” bildirisini paylaştı.

PVV Lahey Belediye Meclisi üyesi Sebastian Kruis de, “Lahey’den çok özlenecek bir ikon. Umarım ailesi ve arkadaşları hoş anılarda teselli bulurlar” dedi.

Köşe müellifi Sjaak Bral da, Pekdemir’in vefatıyla ilgili şunları paylaştı:

“Moes ile kentimiz en ünlü ve en sevilen girişimcilerinden birini kaybediyor. Moes, 45 yılı aşkın bir müddettir Lahey’deki siyasetçilerin soğukkanlılığını müdafaasını sağladı; demokrasi üzerindeki tesiri bu nedenle hafife alınamaz. Onu unutmayacağız. Aileye ve aslında kentin geri kalanına baş sıhhati diliyorum. Hoşçakal güzel adam!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir