Fransızların yüzde 71’i hükümetin istifasını istiyor

Fransa’da hükümetin tartışmalı emeklilik ıslahatını Ulusal Meclis’ten oylama yapılmadan geçirmesinin akabinde düzenlenen ankette iştirakçilerin yüzde 71’i hükümetin istifasını istediğini belirtti. ABD’li araştırma kuruluşu Harris Interactive, Fransız medyası için Başbakan Elisabeth Borne’un dün Anayasa’nın 49. hususunun 3. fıkrasını devreye sokarak emeklilik ıslahatını oylamadan geçirme kararı alması sonrası Fransızlardan hükümete ait görüş sordu.

Çevrim içi ortamda 18 yaş üzeri 1002 kişi ile yapılan ankette yüzde 49’u Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisinin taraftarı olmak üzere iştirakçilerin yüzde 82’si, Anayasa’nın kelam konusu hususunun tartışmalı ıslahatı kabul ettirmek için kullanılmasının “kötü bir şey” olduğunu belirtti.

Katılımcıların yüzde 65’i grev ve şovların devamını istiyor

Ankette muhalefetin gensoru önergesini masaya yatırması durumunda Fransızların yüzde 71’inin bunun kabul edilmesini ve hükümetin istifasını istediği ortaya çıktı. Öteki yandan ıslahata ait yasa tasarısı kabul edilse bile katıımcıların yüzde 65’i, buna karşı kitlesel şov ve grevlerin sürdürülmesinden yana görüş beyan etti.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’un dün bir yasa tasarısının meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan Anayasa’nın 49. unsurunun 3. fıkrasını, emeklilik ıslahatına ait tasarı için devreye koyması sonrası Paris dahil ülkenin farklı kentlerinde ıslahat karşıları şovlar düzenlenmiş ve Fransızlar sokağa inmişti. Paris’te Concorde Meydanı’ndaki şovda polisle göstericiler ortasında gergin anlar yaşanmıştı. Polislerin meydandan tahliye ettiği göstericiler, dağıldıkları orta sokaklarda çöp, araç ve kimi kamu mallarını ateşe vermişti.

Anayasa’nın 49. hususunun 3. fıkrası

Anayasa’nın 49. unsurunun 3. fıkrası, yasa tasarısının oylanmadan Ulusal Meclis’ten geçirilmesi için hükümete yetki veriyor ve buna karşı muhalefetin gensoru önergesi sunmasına imkan sağlıyor.

Gensoru önergesi, Meclis’teki milletvekillerinin çoğunluğunun takviyesini alırsa hükümet düşüyor.

Önerge, Meclis’te çoğunluk tarafından desteklenmediğinde ise yasa tasarısı, Meclis’te oylanmadan geçilmiş sayılıyor ve Senato’nun önüne geliyor.

Başbakan Borne’un içeriğini 10 Ocak’ta açıkladığı emeklilik ıslahatına karşı kitlesel grev ve şovlar için Fransızlar tekraren sokağa indi.

Milyonlarca Fransız’ın karşı çıkarak kitlesel grevler ve şovlar başlattığı ıslahat, emeklilik yaşının kademeli olarak 2030’a kadar 62’den 64’e çıkarılmasını içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir